Ogólnopolski Program „Być jak Ignacy” w SP nr 6 w Kutnie

Slajd_20201117-143130_1

Świetlica „6. Baza" w Szkole Podstawowej nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kutnie przystąpiła w bieżącym roku szkolnym po raz trzeci do konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego V edycji programu Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość".

Patronem honorowym Konkursu jest Minister Edukacji Narodowej. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki wśród uczniów szkół podstawowych, pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach, ich wynalazkach, odkryciach i dokonaniach, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

Tematyka czterech bloków dotyczy: energii, ekologii, transportu oraz nowych technologii! Uczniowie dowiedzą się, jak może wyglądać świat w perspektywie kilkudziesięciu lat, jeśli przewidywania naukowców się sprawdzą. Co nas czeka? Czy mamy wpływ na to, co nieuniknione?

Zajęcia odbywają w ramach Świetlicowego Koła Naukowego „Jak Skłodowska". Uczestników czeka dużo doświadczeń, ćwiczeń, niezwykłych eksperymentów oraz fascynujących zabaw kreatywnych. Szkolnymi koordynatorami konkursu są Wiesław Zwarycz – kierownik świetlicy i Agata Andrych – wychowawca świetlicy. Członkowie Koła Naukowego, którzy dzielnie zmagają się z realizacją licznych zadań konkursowych to dwanaścioro uczniów klasy I a. Niektóre zagadnienia wymagają współpracy z dziećmi i dorosłymi spoza koła i tu mamy ogromne wsparcie wśród uczniów i rodziców, którym dziękujemy za zaangażowanie.

Dotychczas realizowane zadania dotyczyły energii odnawialnej i prądu elektrycznego. Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnej gry z wykorzystaniem wielu prezentacji multimedialnych. Dzieci chętnie i aktywnie biorą w nich udział, a wiedza pierwszoklasistów na tak poważne tematy często nas zaskakuje.

- W konkursie bierze udział ponad trzy tysiące szkół z całego kraju. My aktualnie mamy 4500 punktów i zajmujemy 68 miejsce, ale oczywiście walczymy o więcej. Tradycje mamy bardzo dobre, bo przed dwoma laty zdobyliśmy, jako jedna z 16 najlepszych w kraju – tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Nawet o okresie pracy zdalnej będziemy realizować zadania właśnie tą metodą . Trzymajcie, prosimy, za nas kciuki i życzcie powodzenia - mówią przyszli naukowcy z „Szóstki".

Zobacz zdjęcia: