wersja testowa serwisu

Orzeł na dachu Pałacu Saskiego w Kutnie. "Wpisał się w tradycję mieszkańców"

Orzeł na dachu Pałacu Saskiego w Kutnie. "Wpisał się w tradycję mieszkańców"
fot. UM Kutno

Odbudowa Pałacu Saskiego i budowa kompleksu muzealnego w Kutnie są już na bardzo zaawansowanym etapie. Świadczy o tym chociażbym fakt, że w środę (12.01) na dachu Pałacu ustawiona została rzeźba orła. To nie przypadkowy element, ale symbol istotny dla dynastii Wettinów. Jest widoczny w architekturze niemal wszystkich budynków wystawionych dla potrzeb królewskich.

Instalacja rzeźby oraz specjalnego cokołu, na którym została posadowiona trwała blisko trzy godziny. W ustawienie obiektu ważącego łącznie tonę zaangażowany był dźwig oraz podnośnik.

- Ten orzeł wieńczący kutnowski pałac jednak jak się wydaje wpisał się dość mocno w tradycję mieszkańców Kutna. Był z daleka widocznym symbolem panowania polskiego króla Augusta III, który na 30 lat zapewnił spokój krajowi. Mieszkańcom miasta zapewnił, dzięki swoim podróżom, dostatek i trwały rozwój miasta – podkreśla dr Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Autorami rzeźby są Krystian Jajszczyk i Eliza Płocińska, którzy swoje prace wykonywali pod nadzorem Anny Zaręby i po konsultacjach z profesorem Jakubem Sito.

Zobacz film i zdjęcia: