wersja testowa serwisu

Oszukała tysiące osób z całej Polski, mogła wyłudzić nawet milion złotych

216-141776
fot. KWP w Łodzi

Łódzcy policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali 30-latkę podejrzaną o oszustwa internetowe głównie przy sprzedaży za pośrednictwem portali aukcyjnych. Do nabywców trafiały wypchane ścinkami papieru koperty. Wykorzystywała też cudze rachunki bankowe w celu przyjęcia i ukrycia pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością z komendy wojewódzkiej w Łodzi, od pewnego czasu wspólnie z Prokuraturą Rejonową dla Łodzi-Widzewa prowadzili czynności związane z oszustwami przy sprzedaży internetowej.

- W tym konkretnym postępowaniu zebrany materiał wskazuje na to, że 30-letnia mieszkanka Łodzi w okresie od maja 2020 do stycznia 2022 roku, zakładając w sieci fałszywe sklepy, doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilka tysięcy osób z terenu całego kraju, wyłudzając kwotę nawet miliona złotych - informują policjanci.

Kobieta na portalach aukcyjnych dawała ogłoszenia oferujące do sprzedaży głównie telefony i konsole do gier, których nie miała. Generowała etykiety przewozowe i wysyłała puste koperty jedynie ze ścinkami papieru. Potwierdzenie w systemie odbioru powodowało niestety przelanie środków wpłaconych przez kupującego na rachunek wskazany przez oszustkę.

- Rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich. Ponad 100 kont wykorzystywała w celu przyjęcia i ukrycia wyłudzonych przy sprzedaży pieniędzy - dodają mundurowi.

10 stycznia 2022 roku łódzcy policjanci zatrzymali 30-latkę podejrzaną o liczne oszustwa. Przeszukali jej miejsce pobytu oraz kilka leasingowanych przez nią aut. Zabezpieczyli nośniki elektroniczne oraz gotówkę i zapiski związane z przestępczą działalnością. Śledczy ustalili także kilka wykorzystywanych do procederu kont i wystąpili o blokadę znajdujących się na nich środków. Zostaną zabezpieczone na poczet grożącej kary.

Kobieta usłyszała już zarzuty dotyczące wstępnie 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tysięcy zł. Trwa ustalanie i docieranie do wszystkich ofiar. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa pozostaje rozwojowa.