wersja testowa serwisu

Pijani kierowcy, piraci drogowi, zmiany w stawkach OC - rząd chce zaostrzenia kar dla łamiących przepisy

Pijani kierowcy, piraci drogowi, zmiany w stawkach OC - rząd chce zaostrzenia kar dla łamiących przepisy
Mat. policji

Rząd chce zaostrzenia kar dla sprawców wypadków, pijanych kierowcy i osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego. Rząd dyskutował i przyjął we wtorek (13 lipca)zmiany w prawie, które mają zdecydowanie zdyscyplinować kierowców. Co jest w propozycjach? Kasowanie punktów karnych po upływie 2 lat, wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian w ustawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które przyjęła we wtorek rada ministrów.

Założenia do zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury. Nowe rozwiązania uwzględniają na przykład przydzielenie renty osobom ofiarom wypadków lub w przypadku wypadku ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych przez pijanych kierowców, bliskim ofiary. Orzeczenie takiej renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę miały być możliwe bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

W ramach przedłożonych założeń zmian, zaproponowano zmiany w stawkach ubezpieczeń OC. Te mają być powiązanie z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych przez kierowcę wykroczeń. Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Ustawodawca chce dać ubezpieczeniowym firmom wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu ubezpieczyciele będą mogli dostosować stawki ubezpieczenia OC do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Warto dodać, że w kierunkach zmian znalazła się propozycja by podnieść - z 5 do 30 tyś. zł - maksymalną wysokość grzywny w przypadku wykroczeń drogowych. Na celowniku zmian są też piraci drogowi łamiący prędkość, podwyższono bowiem wysokość mandatu karnego do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł. Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Kolejna kwestią są punkty karne. Zgodnie z nowymi zapisami mają one być kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak było to dotychczas po roku. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zaproponowano również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku doszło do 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W ich wyniku 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. wypadków spowodowali kierowcy.

W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc.