wersja testowa serwisu

Po Majówce rząd zniesie kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Jedno się nie zmienia

EWwcg4sX0AAn81-

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której poinformowano o kolejnym zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem.

- Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa - mówił Premier Mateusz Morawiecki. - Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia - trzymajmy się tych zasad.

Rząd od 6 maja chce dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Rząd ma także zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.

Od 4 maja mają być otwarte hotele i miejsca hotelowe. Jak zaznaczył Prezes Rady Ministrów, ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Od 4 maja zostają otwarte sklepy w centrach handlowych (ścisłym reżimie sanitarnym). Tego samego dnia mają zostać otwarte niektóre instytucje kultury

- Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci - wydajność służby zdrowia - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zarówno Premier Mateusz Morawiecki, jak i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski apelują do wszystkich, aby odpowiedzialnie spędzić weekend majowy.

- Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie z kryzysem. Osiągniemy to dzięki dyscyplinie - wtedy razem pokonamy koronawirusa - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Kolejne etapy łagodzenia restrykcji chcielibyśmy jak najszybciej wdrożyć i wszyscy na to czekamy. Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - dodał Minister Zdrowia.