Podpisano umowę na realizację Zielonej Osi Miasta

batch_5DSC03781
fot. UM Kutno

Największa od lat inwestycja turystyczno-rekreacyjna na Ziemi Kutnowskiej staje się faktem. W piątek (22.07) podpisano umowę na wykonanie tzw. Zielonej Osi Miasta.

Pomysł zagospodarowania terenów w dolinie rzeki Ochni pojawił się w strategii rozwoju Kutna na lata 2014-2021.

- Oddawanie mieszkańcom tego typu miejsc to trend, który można zauważyć w wielu miastach w Polsce. Mieliśmy spotkania z mieszkańcami w tej sprawie, którzy chcieli, żeby ten teren wykorzystać to celów turystycznych czy sportowych – wyjaśniał na konferencji prasowej Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm z regionu: PBP Trakt Bobrzak Tecław sp. j., PW Hydrobud Paweł Złotowski i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. Liderem jest przedsiębiorstwo Trakt, a jego reprezentant Paweł Tecław, również w imieniu partnerów, podpisał umowę na realizację zadania.

- Chciałem przede wszystkim pogratulować panu prezydentowi, który pozyskał olbrzymie środki finansowe na tę inwestycję. Uważam, że jest to jeden z piękniejszych projektów realizowanych w historii Kutna. Cieszymy się bardzo na współpracę i mamy nadzieję, że za 18 miesięcy spotkamy się, żeby otwierać nowe tereny dla mieszkańców – podkreślał Paweł Tecław.

Projekt techniczny inwestycji wykonany został przez Zarząd Inwestycji Sp. z o.o. Uroczyste podpisanie dokumentów miało miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.

Zielona Oś Miasta zakłada zbudowanie prawie sześciu kilometrów ścieżek rowerowych i dróg dla pieszych łączących wschodnią i zachodnią część Kutna (od ul. Barei do ul. Metalowej). Oprócz tego inwestycja przewiduje też sporo zmian w Parku Nad Ochnią. Powstanie m.in. pawilon informacji turystycznej, przy którym wybudowane będą: rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plaża z infrastrukturą do gry w siatkówkę, prysznice, przebieralnie czy kładka widokowa. Dodatkowo przy okazji wykonywania prac mają się tam pojawić również nowe: plac zabaw i siłownia plenerowa.

Przypomnijmy w październiku 2021 roku kutnowska inwestycja uzyskała promesę dofinansowania w wysokości ponad 24 000 000 złotych. Projekt o nazwie: „Budowa Infrastruktury Turystyczno-Rekreacyjnej i Sportowej w Dolinie Rzeki Ochni na terenie Miasta Kutna" obejmuje wiele mniejszych zadań mających poprawiać bazę turystyczno-rekreacyjną i łącznie ma kosztować prawie 31 000 000 zł.

Plac budowy zostanie przekazany w ciągu siedmiu dni od czasu podpisania umowy. Wykonawcy mają 18 miesięcy na realizację inwestycji.

źródło: UM Kutno