wersja testowa serwisu

Policja apeluje: Seniorze! Nie wpuszczaj obcych do domu

ludzie-seniorka

Sprawcy przestępstw używają wielu forteli aby uśpić czujność potencjalnych ofiar. Podszywają się pod przedstawicieli firm i kłamią dla osiągnięcia celu. Starają się za wszelką cenę wejść do wytypowanego mieszkania aby w dogodnej dla nich chwili okraść właścicieli. Aby uniknąć taki zagrożeń nie wolno wpuszczać za próg osób obcych, zwłaszcza nie powinny robić tego osoby starsze i samotne.

Policjanci każdorazowo przyjmując zgłoszenie od osoby, która padła ofiarą złodziei zbierają szczegółowe informacje dotyczące sposobu działania jak i wyglądu sprawcy. Później rozpoczynają się żmudne poszukiwania, w wielu przypadkach zakończone sukcesem. Przestępcy, przekonani o swojej bezkarności, niezmiennie są zaskoczeni gdy przychodzi im zapłacić za krzywdę jaką wyrządzili.

Na swoje ofiary wybierają najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Przedstawiają się za pracowników instytucji na przykład gazowni, którzy muszą dokonać pomiarów. Po wejściu do mieszkania bez skrupułów kradną seniorom niezbędne do życia środki. Działają w pojedynkę lub w grupach. Aby uniknąć takich zagrożeń i nie dać się oszukać warto stosować się do kilku zasad, a zwłaszcza zasady ograniczonego zaufania.

Pamiętaj:

  • nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz,
  • sprawdzaj ich wiarygodność, dzwoń do firm, za których przedstawicieli się podają,
  • wszystkie wizyty kontrolne na przykład gazowni, są wcześniej zapowiadane, upewnij się, że nie jest to podstęp,
  • zapewnij sobie przy takiej wizycie obecność zaufanego sąsiada lub kogoś z rodziny,
  • nie wpuszczaj za próg domokrążców, oferujących super tanie towary, lub zbierających datki,
  • nie odbieraj paczek dla sąsiadów, zwłaszcza gdy trzeba za nie zapłacić,
  • o każdej niepokojącej sytuacji powiadom służby.

źródło: KWP w Łodzi