Prezydent Zbigniew Burzyński: "Z obawą myślę o 2022 roku"

cdd8bbc7-34b3-48c0-b7d6-a55e006609d5

Za nami pierwsze dni 2022 roku. Styczeń jest dobrym czasem na podsumowania, poprosiliśmy o to Prezydenta Kutna, Zbigniewa Burzyńskiego. Jak włodarz naszego miasta ocenił minione dwanaście miesięcy?

Jaki to był rok dla Kutna?

Mimo borykania się z pandemią koronawirusa rok ubiegły możemy pod względem gospodarczym zaliczyć do udanego. Bezrobocie utrzymywało się na stosunkowo niskim poziomie, a na koniec listopada ub.r. odnotowaliśmy najniższe bezrobocie w mieście w historii odrodzonego samorządu (czyli od 1989 r.) - 1 167 osób poszukujących zatrudnienia.

W ciągu 2021 roku odbyliśmy kilkanaście spotkań z polskimi i zagranicznymi inwestorami. Pozytywny finał miały negocjacje z amerykańskim inwestorem z branży spożywczej, który w tym roku planuje w Kutnie rozpoczęcie budowy zakładu o wartości ok. 100 mln zł. Cieszy nas  także rozwój firm funkcjonujących już na naszym terenie. Kolejną inwestycję o wartości ok. 500 mln zł w postaci nowej linii produkcyjnej zakończyła firma Kellogg's. Dalsze plany inwestycyjne ma także firma Katoen Natie. Zakupiła ona od miasta 
2,6 ha gruntów z przeznaczeniem na rozbudowę swojego kompleksu magazynowego przy ul. Intermodalnej. To kolejne miejsca pracy, tak potrzebne w tych niepewnych czasach. 

To, co nas niestety niepokoi to dane demograficzne dotyczące miasta. W Kutnie, jak zresztą w całej Polsce, mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Jest to trend trudny do odwrócenia, dlatego też odnotowujemy ciągły spadek liczby mieszkańców. Należy jednak zaznaczyć, że tuż przed pandemią (w 2019 r.) spadek ten był wolniejszy niż prognozy GUS. Wybuch pandemii spowodował niestety znaczący wzrost liczby zgonów, przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń. 

Cały czas trwa pandemia. Jak Miasto radzi sobie pod tym względem?

Samorząd kutnowski kontynuował działania łagodzące skutki pandemii. Koordynował je Zespół Kryzysowy, we współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Z usługi dowozu na szczepienia do placówek medycznych skorzystało ok. 150 seniorów i osób niepełnosprawnych. Osoby starsze bądź przebywające na kwarantannie miały zapewnione wsparcie w postaci wykupu lekarstw, niezbędnych produktów żywnościowych czy dostarczenia ciepłego posiłku. Na wydatki związane z zakupem środków ochronnych na potrzeby jednostek organizacyjnych miasta i placówek edukacyjnych miasto wydatkowało blisko 150 tys. zł. Otrzymaliśmy również wsparcie ze strony Wojewody Łódzkiego czy rodzimej firmy Polfarmex Sp. z o.o., co jest bardzo budujące w tych trudnych czasach.

Pandemia sporo namieszała też w naszych poczynaniach związanych z kulturą, jednak przez te ostatnie kilkanaście miesięcy nauczyliśmy się organizować wydarzenia w nowych warunkach. To dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich pracowników placówek kulturalnych.

Zrealizowana została większość imprez będących stałym elementem kulturalnego życia miasta. Część z nich została przeniesiona do Internetu, niektóre odbyły się stacjonarnie choć w zmienionej formule ze względów na ograniczenia sanitarne. Za nami 47. Święto Róży, kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Festiwalu im. Szaloma Asza, "Stacja Kutno" 17. Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory, Festiwal Złoty Środek Poezji, Wigilia Miejska. Przytoczyłem tu tylko najważniejsze wydarzenia, bo nie sposób krótko podsumować miniony rok w kulturze. Było ich zdecydowanie więcej, skierowanych do zróżnicowanego kręgu odbiorców i o różnym zasięgu.

Ważnym wydarzeniem promującym markę różaną miasta był udział Kutna w organizacji Królewskiej Wystawy Kwiatów w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Reprezentacja Kutnowskiego Domu Kultury we współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym współtworzyła strefę, prezentującą bogaty i różnorodny świat róż – od krzewów rabatowych po zachwycające kompozycje florystyczne stworzone przez mistrzynie florystyki.

Miłym akcentem roku ubiegłego było wyróżnienie kutnowskiego Święta Róży Certyfikatem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. Święto Róży zostało uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego w 2021 roku.

Jakie inwestycje udało się zrealizować w 2021 roku? Jaki był koszt tych zadań i ile wynosił wkład własny Państwa samorządu?

Mijający rok inwestycyjny możemy podsumować wydatkami na poziomie 18 mln zł. Kontynuowaliśmy realizację dwóch dużych zadań. Chodzi oczywiście o budowę kompleksu muzealno - wystawienniczego Pałacu Saskiego wraz modernizacją budynku ratusza. W marcu ub.r. zakończyliśmy modernizację i zagospodarowanie Placu Wolności i Rynku Zduńskiego.

Na budowę nowych i modernizację istniejących dróg przeznaczyliśmy ponad 4 mln zł. Zakończyliśmy budowę ul. Chopina, przebudowaliśmy ulice Morcinka, Wybickiego wraz z ul. Ewy oraz Jesienną. Wyłoniony został wykonawca przebudowy ulicy Chmielnej wraz ze Spacerową na osiedlu Łąkoszyn. W roku bieżącym zakończymy modernizację ul. Skłodowskiej - Curie na odcinku od skrzyżowania z ul. Północną do granic miasta. Wartość tego zadania to kwota ponad 2 mln zł.

W ramach drobnych remontów przebudowaliśmy fragmenty chodników w ul. Papieża Jana Pawła II, Łokietka, Kopernika, Sobieskiego, Królowej Jadwigi. Powstały też nowe zatoki parkingowe w ul. Matejki, Al. ZHP 1 oraz przy Szkole Podstawowej Nr 6. Sukcesywnie wykonywane są drogi dojazdowe do posesji tzw. sięgacze na osiedlu Dybów. Łączne wydatki na modernizację chodników i budowę parkingów przekroczyły kwotę 0,5 mln zł.

W ramach poprawy bezpieczeństwa udało nam się pozyskać dofinansowanie na budowę aktywnych przejść dla pieszych na ulicach Szymanowskiego, Zamoyskiego i Troczewskiego. Wykonawca przystąpił już do prac.

Dużym ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych w załatwianiu spraw urzędowych jest wykonany w roku ubiegłym montaż windy w budynku urzędu miasta. Zadnie to zrealizowaliśmy przy wsparciu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czy w planach na 2021 roku były takie działania/inwestycje, których z jakichś względów nie udało się zrealizować?

Pod pewnym względem ubiegły rok dla naszego miasta był bardziej pozytywny niż mogliśmy się spodziewać. Kutno otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 24 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych na budowę infrastruktury turystyczno - rekreacyjnej i sportowej nad rzeką Ochnią. Bez tak wysokiego wsparcia finansowego miasto nie zrealizowałoby tej inwestycji w pełnym zakresie. Ogłoszenie przetargu nastąpi w tym roku.

Jakie ma Pan plany i nadzieje na 2022 rok?

Przyjęty na 2022 rok budżet miasta zakłada dochody i wydatki na poziomie 250 milionów złotych. Po stronie wydatków zabezpieczyliśmy 30 mln zł na realizację kluczowych dla naszego miasta zadań inwestycyjnych. Zakończona zostanie m.in. budowa kompleksu muzealnego wraz z odrestaurowaniem Pałacu Saskiego oraz modernizacją budynku ratusza. Przed nami ważne zadanie - współfinansowanie przebudowy przejazdu pod wiaduktem w ul. Józefów. Planujemy także wykonać modernizację dróg m.in. w ul. Zamenhofa, Narutowicza, Troczewskiego, Królowej Jadwigi, Dąbrowskiego, Wysockiego i Ekonomicznej. W I kwartale bieżącego roku planujemy zakończenie rozpoczętych w roku ubiegłym prac drogowych w ul. Skłodowskiej - Curie, oraz Chmielnej i Spacerowej. Już za chwilę ruszamy z kolejnym Kutnowskim Budżetem Obywatelskim, który przyniesie nowe pomysły mieszkańców na nasze miasto.

Trudno przewidzieć jaki będzie to rok, jakie przyniesie zmiany. Jest wiele niewiadomych i raczej z obawą myślę o tegorocznym roku.

 

RODO oraz Polityka cookies
Z uwagi na wymogi prawne, niniejszym przedstawiamy informacje na temat przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszych portali informacyjnych. Klikając w przycisk "Przejdź do portalu", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych za pomocą plików cookies przez naszych partnerów reklamowych dla celów opisanych poniżej. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie wspomnianych danych, w każdej chwili możesz opuścić nasz portal. Przechodząc dalej za pomocą przycisku „Przejdź do portalu”, Twoje dane będą przetwarzane przez nas na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych lub przez naszych partnerów. Przetwarzanie to nie wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić.
Stosowanie plików cookies oraz pozostałych technologii informatycznych
Nasz portal oraz nasi partnerzy, stosujemy pliki cookies i pozostałe technologie informatyczne, które gromadzą informacje m.in. o odwiedzanych przez Ciebie stronach internetowych oraz podstronach, a także o lokalizacji urządzenia. Ma to przede wszystkim na celu:
• zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników w trakcie korzystania ze stron naszych portali informacyjnych,
• poprawę i stałe ulepszanie świadczonych przez nas usług, dzięki zbieraniu i wykorzystaniu tych danych w celach analitycznych i statystycznych,
• wyświetlanie spersonalizowanych reklam, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (remarketing).
Zakres wykorzystywania plików cookies możesz dowolnie określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Każda przeglądarka posiada własne ustawienia cookies. Jeśli nie wprowadzisz zmian w ustawieniach będzie to oznaczało, iż zgadzasz się na zapisywanie informacji w plikach cookies, a następnie na przechowywane ich w pamięci Twojego urządzenia. Zarówno my, jako właściciele portalu oraz nasi partnerzy możemy uzyskiwać dostęp do tych informacji. 
Wykorzystanie informacji
Aby dopasować wyświetlanie reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań, wykorzystujemy właśnie zebrane i zapisane informacje w plikach cookies. Administratorem Twoich danych jest Local Service sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, przy ulicy Sienkiewicza 85/87 lok. 8, 90-057 Łódź. Możesz skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego oraz w dowolnym momencie wyrazić swój sprzeciw wobec tego rodzaju działań. 
Wykorzystywanie Twoich informacji przez naszych partnerów
Mając na uwadze współpracę z dostawcami reklamowymi informujemy, iż działania w celach marketingowych mogą podejmować nasi partnerzy, korzystający z powierzchni reklamowych w naszych portalach. Do naszych partnerów zaliczamy Google Adsense, a także agencje reklamowe, agencje interaktywne, domy mediowe oraz innych dostawców reklam, w tym Taboola. Podobnie, jak i my, nasi dostawcy reklam również gromadzą i wykorzystują informacje zgromadzone w plikach cookies. Dzięki takim danym, w naszych portalach zobaczysz reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań.
Celem przetwarzania Twoich danych zawartych w plikach cookies przez naszych partnerów jest:
• przechowywanie Twoich informacji na urządzeniu z którego przeglądasz nasz portal i dostęp do nich
• wybór reklam do wyświetlenia w tym reklam spersonalizowanych,
• dopasowanie treści spersonalizowanych
• pomiar efektywności reklam,
• dostarczanie jak najbardziej efektywnych reklam, zgodnych z Twoimi zainteresowaniami.
Abyśmy wraz z naszymi partnerami mogli podejmować powyższe działania, wymagana jest Twoja zgoda, którą wyrażasz poprzez kliknięcie w przycisk „Przejdź do serwisu”. Pamiętaj, że Twoja zgoda jest dobrowolna. Bez niej korzystanie z naszych portali będzie pozbawione wielu funkcji, co może wpłynąć na jakość wyświetlanych informacji.
Twoje prawa
Pamiętaj, że udzieloną zgodę możesz w dowolnym momencie wycofać, korzystając a naszego formularza kontaktowego, jednak pamiętaj, iż wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Za pomocą wspomnianego formularza kontaktowego możesz także wyrazić swój sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu lub prawnie uzasadnionego interesu naszych partnerów. Zgodnie z obowiązującym prawem, możesz zgłosić nam, jako podmiotowi wykorzystującemu Twoje dane żądanie dostępu do tych danych, zmiany ich, usunięcia lub ograniczenia wykorzystania. Zapraszamy Cię także do odwiedzenia naszej Polityki prywatności.