wersja testowa serwisu

Jak skorzystać z porady lekarza w nocy i w święta? NFZ uruchomił nową usługę w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

stethoscope-2617700_1920
Pixabay

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił nową usługę w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Aby skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki nie będzie już konieczności wizyty w ośrodku zdrowia, wystarczy telefon pod bezpłatny numer: 800 137 200. W ramachTeleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) można uzyskać porady, e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Warto dodać, że połączenia telefoniczne są obsługiwane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Z kolei  osoby niesłyszące mogą skorzystać z wideoczatu na stronie NFZ.

Dotychczas jeśli działo się coś niedobrego z naszym zdrowiem w godzinach nocnych lub dni wolne od pracy, jedynym miejscem, w którym można było szukać pomocy były placówki oferujące Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną. Teraz NFZ stworzył alternatywę dla wyjazdów do przychodni czy szpitala. Uruchomiona przez fundusz Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pozwala otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu.

TPK działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Jeśli poradnia lekarza rodzinnego jest już zamknięta, a stan zdrowia budzi niepokój, wtedy można skorzystać ze zdalnej porady z pielęgniarką lub położną, bądź z lekarzem. 

Aby uzyskać poradę, wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer TPK 800 137 200. Telefony odbierane są od poniedziałku do piątku od godz. 18:00 do 8:00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni POZ. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Co ważne, teleporady udzielane są także w językach: angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Wszystko cyfrowo i wygodnie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci:

  • wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ)
  • kontakt ze swoim lekarzem POZ (w godzinach pracy POZ: 8:00 - 18:00, od poniedziałku do piątku)
  • w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich, teleplatforma oferuje udzielanie porad przez wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.