Rząd zdecydował o dopłatach do węgla! Ile zapłacimy za tonę surowca w tej sytuacji?

Rząd zdecydował o dopłatach do węgla! Ile zapłacimy za tonę surowca w tej sytuacji?
Pixabay/ Kancelaria Premiera Twitter

We wtorek, 14 czerwca rząd przyjął ustawę na mocy której kupujący węgiel mają mieć zagwarantowaną cenę zbliżoną do średniej, jaka w ubiegłym roku według GUS obowiązywała na rynku. Co to oznacza, dla tych którzy będą się zapatrywać w "czarne złoto" do ogrzania swoich domów? Sprawdzamy, ile po rządowych zmianach zapłacimy za tonę surowca.

W ostatnich tygodniach Polacy, którzy ogrzewają swoje domy węglem z ogromnym niepokojem i rozgoryczeniem patrzyli na ceny towaru w składach. Dochodziło do sytuacji, że w niektórych skupach za tonę węgla wywindowano cenę sięgającą 2, a nawet 3,5 tys. złotych! Co ciekawe, tona surowca w polskich kopalniach oscyluje na poziomie od 700 zł do 100 zł za tonę. Nie jest więc tajemnicą, że to właśnie odbiorcy indywidualni, którzy ruszają na zakupy do składów po prostu przepłacają. Rada Ministrów, by obniżyć stawki w punktach zaproponowała więc rekompensaty dla sprzedawców. Według rządowych ustaleń dopłaci im 750 zł brutto do każdej sprzedanej tony.

-Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł. To jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok - oświadczyła na konferencji Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska i dodała: - Podmioty, które zdecydują się na współpracę, zobowiązane są do zagwarantowania, że w takiej cenie węgiel będzie przekazywany do odbiorców indywidualnych.

Minister Anna Moska dodała także, że przyjętym we wtorek, 14 czerwca rządowym programem objęte zostaną także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. 

- Ciągle jeszcze nieliczne małe spółdzielnie i wspólnoty ogrzewają się węglem. Dla tej grupy ten instrument będzie też zapewniony w takim samym wymiarze. Na dzisiaj gwarantujemy trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu - powiedziała Anna Moskwa. To wspomniane trzy tony będą mieć zagwarantowaną cenę 996 zł.