wersja testowa serwisu

Seniorka z Łęczycy padła ofiarą oszustów i straciła oszczędności. Policja apeluje i ostrzega

ludzie-seniorka-telefon
fot. ilustracyjne

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą między innymi na „wnuczka" i „policjanta". W minionym tygodniu policjanci z łęczyckiej komendy zostali zaalarmowani o jednym takim przypadku. Po raz kolejny, policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności w sprawach finansowych.

Do seniorki zadzwoniła kobieta podając się za córką jej siostry ciotecznej. Kiedy uwierzyła, że rozmawia z rodziną postanowiła przekazać pieniądze na wpłacenie rzekomej kaucji. Oczywiście była to kolejna metoda działania oszustów. W ten sposób straciła oszczędności swojego życia. Przestępców szuka policja.

Pamiętajmy:

Oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, a na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu. Aby nie stać się ich ofiarą przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad:

- Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub funkcjonariusza Policji ii prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

- Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

- Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

- Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy.

źródło: KPP w Łęczycy