wersja testowa serwisu

Sezon na jednoślady w pełni. Policjanci apelują o ostrożność

wypadek-motor

Wyższa temperatura i słoneczne dni powodują, że na drogach można spotkać więcej motocyklistów. Przejażdżki na jednośladach to niewątpliwa przyjemność i duża frajda pod warunkiem, że pamięta się o zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Należy zatem pamiętać o obowiązku zakładania kasku ochronnego oraz założeniu odpowiedniego ubioru podczas jazdy motocyklem.

- Dzięki tym elementom wyposażenia motocyklisty podczas upadku, utraty równowagi na drodze, obrażenia mogą być mniej dotkliwe - informują policjanci. - Podstawą bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

W 2019 roku na terenie powiatu kutnowskiego w okresie od kwietnia do września doszło do 11 zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów w wyniku których jedna osoba zginęła, a 7 osób zostało rannych.

- Apelujemy, więc do motocyklistów o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. Nie zawsze bowiem pasja jazdy motocyklem idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Nie zapominajmy także o kulturze i życzliwości. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg - dodają mundurowi.