Słuchaczki i słuchacze SUTW w ramach wyjazdu edukacyjnego, zorganizowanego przez Hannę Gontarek, do Teatru Wielkiego w Łodzi mieli niecodzienną przyjemność obejrzeć jedną z rzadziej wystawianych oper Richarda Wagnera ,,Holender tułacz".
Libretto opery w trzech aktach zostało oparte na opowiadaniu Heinricha Heinego, opisującym jedną z legend skandynawskich. Wagner jednak nieco zmienił pierwotną wersję legendy, nadając swojej operze podtytuł „opera romantyczna". Akcja rozgrywa się około 1600 roku u wybrzeży Norwegii. Opowiada o przeklętym żeglarzu Holendrze (Krzysztof Szumański) skazanym na tułaczkę po nieznanych morzach, przynosząc zgubę i nieszczęście. Tylko raz na siedem lat może przybić do brzegu i na suchym lądzie musi poszukać kobietę (Senta – Agnieszka Hauzer), która pokocha go prawdziwą miłością i zostanie mu wierną aż po grób. Tylko dzięki jej uczuciu skończy się jego tułaczka. Czy znajdzie wierną żonę? Czy uwolni się od klątwy?
Spektakl wyreżyserował niemiecki reżyser Herbert Adler, natomiast scenografię stworzył Austriak Dietmar Solt. Stworzenie dekoracji było zadaniem szczególnie trudnym, gdyż akcja opery rozgrywa się niemalże w całości na brzegu morza, na którym zacumowany jest żaglowiec-widmo. Ważną rolę odegrał pokaz multimedialny ukazujący bezkresne morze, sztorm, burzę z piorunami czy obraz groźnego żaglowca widmo.
Uwertura pełna grozy i tajemniczości, dźwiękami odmalowywała szalejącą na morzu burzę. Inny charakter miała natomiast muzyka towarzysząca piosenkom śpiewanym przez dziewczęta czekające na powrót z morza swoich ukochanych. Wspaniałe arie chórów np. świętujących szczęśliwy powrót żeglarzy, arie w wykonaniu głównych bohaterów, perfekcyjne, pełne ekspresji i napięcia wykonanie muzyczne przez orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka i dopełnione pokazem multimedialnym sprawiło, że spektakl został nagrodzony owacją na stojąco.
Ciekawostką zasługującą na wzmiankę są dekoracje i kostiumy do spektaklu ,,Holender tułacz" pochodzące z oryginalnej produkcji Festiwalu Richard Wagner Festival Wels (Austria) i podarowanie Teatrowi Wielkiemu w Łodzi.
Tekst i zdjęcia: Teresa Gruszczyńska