wersja testowa serwisu

Szkolenie Terytorialsów w czasie ferii

Szkolenie Terytorialsów w czasie ferii

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe dla nowych ochotników, które odbywa się w terminie ferii zimowych.

„Szesnastka", czyli szkolenie podstawowe dla kandydatów na Terytorialsów zostało dopasowane do terminu ferii zimowych. Projekt „Ferie z WOT" powstał z myślą o uczniach i studentach, tak aby mogli oni bez uszczerbku w nauce odbyć szkolenie, które jest przepustką do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Możliwość spędzenia ferii w mundurze wojskowym zapewnia sporą dawkę aktywności fizycznej i wiedzy z zakresu taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z takiej możliwości korzystają nie tylko uczniowie ale także nauczyciele i wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie mogą odbyć szkolenia w trybie ciągłym 16 – dniowym. 

Kandydaci szkolą się w koszarach 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza. Na zakończenie „szesnastki" czeka ich tzw. „pętla taktyczna" – wyczerpujący, całodobowy egzamin prowadzony w formie marszu w warunkach poligonowych, podczas którego kandydaci muszą wykonać szereg zadań m. in. transportować rannego z pola walki i dostarczyć skrzynkę z amunicją czołgając się. Po zaliczeniu „pętli" ochotnicy będą mogli złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w 9ŁBOT.

Działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią i nabór do formacji odbywają się równolegle i każdy, kto chciałby zasilić szeregi Terytorialsów, może zgłosić swoją kandydaturę poprzez platformę ePUAP, pocztę tradycyjną lub stronę www właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień (w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu lub Tomaszowie Mazowieckim).

Zobacz zdjęcia: