wersja testowa serwisu

"Tak" dla pomysłu Zielonego Miasta w Kutnie

batch_IMG_8190
fot. Urząd Miasta Kutno

Idea Zielonego Miasta może zostać wdrożona w Kutnie. Jest odpowiedź Jacka Boczkai Zastępcy Prezydenta Kutna, który pozytywnie ocenia propozycję radnego Roberta Małachowskiego.

Zaproponowane przez radnego Małachowskiego rozwiązania zostaną uwzględnione podczas opracowywania nowej strategii rozwoju miasta. Według Zastępcy Prezydenta Kutna od dłuższego czasu w polskich oraz europejskich miastach, większy nacisk zostaje położony na aspekty związane z zielenią, ochroną środowiska czy też ekologią.

- Trzeba przyznać, że w przypadku Miasta Róż, taki kierunek zdaje się być naturalnym rozszerzeniem naszej marki. Idea miasta ekologicznego jest mi szczególnie bliska i dlatego w wielu aspektach Kutno staje się miastem przyjaznym ekologicznie – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Kutna.

Warto chociażby wspomnieć o sukcesie, jakim okazał się program dotacji związanych z wymianą źródeł ciepła.

- Od 2016 roku przeznaczyliśmy ponad milion złotych na dofinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania. W 2021 roku zamierzamy położyć jeszcze większy nacisk na rozwiązania sprzyjające środowisku, skupiając się przyłączach gazowych, nowoczesnych piecach czy też pompach ciepła – podkreśla Jacek Boczkaja.

Przypomnijmy również, że od kilku lat dbamy o to, by komunikacja w mieście była bardziej ekologiczna. W taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji funkcjonuje 6 autobusów elektrycznych, a na parkingu podziemnym na Placu Wolności powstaje stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Złożyliśmy także wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu priorytetowego „EKO Latarnia" na wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne na terenie całego miasta.

- To jedynie część z działań, które już dzisiaj przybliżają nas do proponowanej przez Roberta Małachowskiego idei i cieszą się bardzo dobrym odbiorem ze strony opinii publicznej. Mieszkańcy Kutna są świadomi wpływu jaki ma ochrona środowiska na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Dlatego z pewnością weźmiemy pod uwagę te propozycje podczas opracowywania nowego dokumentu strategicznego – dodaje Jacek Boczkaja.

Rok 2021 może okazać się przełomowy w tej kwestii, bo to właśnie w najbliższym czasie trzeba będzie ustalić Strategię Rozwoju Miasta na najbliższe lata.

źródło: UM Kutno