wersja testowa serwisu

Te rzeczy musisz zrobić w Polsce, jeżeli wybierasz się tu na wakacje

Te rzeczy musisz zrobić w Polsce, jeżeli wybierasz się tu na wakacje

Polska jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc w Europie. Tanie linie lotnicze i tanie połączenia autokarowe w ostatnich latach otworzyły swoje cuda dla coraz większej liczby osób, co oznacza, że ​​powoli odkrywane są skarby, takie jak gotyckie katedry w Krakowie i zasolone plaże bałtyckich zatok. A jeżeli już przyjedziesz do Polski, oto 15 rzeczy, które koniecznie powinieneś zrobić.

Przyjemności z przeszłości

Kraków to miasto jak marzenie. Od przypominających igły iglicy Bazyliki Mariackiej, przez kręte i tkające brukowane uliczki, po wielki Rynek i na wpół zachowany średniowieczny Ratusz, jest wiele powodów, dla których ten piękny i zabytkowy obszar był jednym z pierwszych miejskich Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. A zakłady sportowe to świetny moment na chwilę oddechu, kiedy dopadnie nas zmęczenie po całym dniu

Choć warszawska Starówka może na to nie wyglądać, została całkowicie przebudowana w okresie powojennym. Co więcej, żmudne wysiłki mieszkańców w odtworzeniu ich historycznego centrum takim, jakim było w średniowieczu, zostały nazwane najambitniejszym projektem rekonstrukcyjnym w historii. Nietrudno zrozumieć dlaczego, wędrując między ceglanymi kościołami, a mazowieckimi kamienicami.

Zagłębić się w gdańskie Stare Miasto to zasmakować połączenia wpływów germańskich, bałtyckich, skandynawskich i słowiańskich, które grają w polskiej kulturze i architekturze. Zobaczysz wspaniałe gildie kupieckie z okresu hanzeatyckiego, kościoły franciszkańskie i mnóstwo pozostałości po niegdyś kwitnącym przemyśle morskim miasta.

Pośród wysokich murów i spiczastych wieżyczek, wielkich wałów i potężnych bram, potężny zamek w Malborku należy do najbardziej fascynujących zabytków średniowiecznych w kraju. Został ukończony w 1406 roku, kiedy był największym murowanym fortem na świecie i przez wieki był użytkowany zarówno przez Krzyżaków, jak i władców Prus.

Trochę natury

Rozciągnięta na granicy z Białorusią na skrajnym wschodzie kraju, Puszcza Białowieska jest uważana za jeden z ostatnich połaci pierwotnego lasu w Europie. Jest też domem dla jedynego w Polsce żubra, który został przywrócony do życia z kilku par żyjących w niewoli. Wędruj po mglistym lesie i spróbuj dostrzec ogromne stworzenia między porośniętymi mchem pniami.

Połyskujące górskie jeziora i przepiękne górskie szczyty Tatr zapierają dech w piersiach. Pokryte jodłami i skalistymi wzgórzami wznoszą się na potężną wysokość 2655 metrów nad poziomem morza. Latem numer jeden to piesze wędrówki, z niezliczonymi szlakami wijącymi się w kierunku granicy ze Słowacją z Zakopanego.

Jeszcze więcej atrakcji

W przeciwieństwie do innych historycznych miast – Krakowa czy Gdańska – wrocławskie Stare Miasto rozciąga się na szeregu wysepek leżących na Odrze. Oznacza to, że wiele łukowatych mostów łączy bruk Rynku Solnego z gotyckimi szczytami ratusza. Nigdy nie było piękniejszego otoczenia średniowiecznej katedry!

Budzące się z wybrzeży Bałtyku północnej Polski rezerwaty chronione Słowińskiego Parku Narodowego słyną ze swojego zmiennego charakteru; z biegiem czasu poruszają się w tę i tamtą stronę, kołysząc się jak spienione fale pobliskiego morza. Podróż rowerem z pobliskiej Łeby to zazwyczaj najlepsza opcja, aby doświadczyć wszystkich uroków Słowińskiego Parku Narodowego.

Tego nie możesz pominąć, przecież Półwysep Helski to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Polsce (zwłaszcza dla miłośników plażowania). Długie połacia złotego piasku krzyżują się z wydmami porośniętymi trawą.

Cuda natury

Kolejna cudowna szansa na poznanie polski, to podróż na nieco zapomniany wschód Polski. Tutaj Pojezierze Mazurskie rozwija się w pełnej krasie. Faliste wzgórza zielonej trawy i kwitnących kwiatów toczą się po horyzoncie, a niezliczone wody odbijają się w słońcu. Nie zapomnij aparatu!

Beskidy dominują w południowo-wschodnim zakątku Polski. Wznoszą się i opadają miękkimi, wyrzeźbionymi grzbietami wzdłuż granic Słowacji i Ukrainy, otaczając głębokie doliny szemrzących rzek i gęstych lasów. Bieszczady zachodnie są doskonałym terenem spacerowym, a ze szlaku można dotrzeć do piwnego miasta Żywiec i Bielsko-Biała.

A to dopiero początek

Polska to cudowne miejsce, również do spędzenia wakacji. Wydawać by się mogło, że optymalne miejsce do spędzania urlopu, to jeden z krajów położonych nad morzem, gdzie przywita nas wysoka temperatura. W Polsce jednak mamy tę możliwość, że możemy z powodzeniem wybierać, czy wolimy rozkoszować się szumem fal, czy może testować swoją kondycję na górskich szlakach.