wersja testowa serwisu

Uroczystości upamiętniające Antoniego Troczewskiego. W środę minęły 93 lata od jego śmierci

batch_DSC08245
fot. UM Kutno

W środę (22.09) minęły 93 lata od śmierci dra Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przy pomniku znajdującym się w pobliżu Willi Troczewskiego złożono kwiaty i przypomniano postać honorowego obywatela Kutna.

Doktor Antoni Troczewski jest jedną z ważniejszych postaci w dziejach Kutna. Urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Lata szkolne, studia i początki kariery zawodowej spędził w Warszawie. W październiku 1890 roku osiedlił się w Kutnie, a w 1891 roku objął funkcję lekarza w szpitalu św. Walentego.

Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego.

Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Całe życie kierował się dewizą "nic dla siebie, wszystko dla innych".

Druga część uroczystości odbyła się przed grobem małżeństwa Troczewskich na cmentarzu parafialnym w Kutnie, gdzie modlitwę za doktora Troczewskiego i jego żonę Ludmiłę poprowadził ks. dziekan Jerzy Swędrowski.

Źródło: UM Kutno