wersja testowa serwisu

W Kutnie dojdzie do przebudowy przejść dla pieszych? Miasto stara się o dofinansowanie

ludzie-przejscie-dla-pieszych
Kutno będzie starać się o środki finansowe na inwestycje związane z bezpieczeństwem pieszych. Miasto chce przebudować trzy przejścia dla pieszych pozyskując pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zwykłe, namalowane pasy mają zastąpić aktywne przejścia, które funkcjonują już w dwóch miejscach w Mieście Róż.

Takie instalacje doskonale sprawdzają się na ulicy Wyszyńskiego w pobliżu Centrum Seniora oraz na ulicy Grunwaldzkiej markecie Lidl. Piesi przechodzący przez jezdnię mogą czuć się bezpiecznie, bo o ich obecności na drodze, kierowców ostrzegają zapalające się światła. Sygnalizacja zainstalowana jest zarówno na nawierzchni jezdni jak i na znakach informujących o przejściu dla pieszych. Modernizacja przejść była pomysłem zgłoszonym do Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku.

Szacowany koszt modernizacji jednego przejścia to ponad 100 tysięcy złotych.

- Tym razem chcielibyśmy pozyskać pieniądze na przejścia w trzech niebezpiecznych dla pieszych miejscach: na ulicy Grunwaldzkiej przy markecie Aldi, na ulicy Zamoyskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz na Łąkoszyńskiej przy Kościele św Stanisława – wyjaśnia Jarosław Szałamacha, kierownik Biura Obsługi Funduszy Pomocowych w UM Kutno.

Nabór wniosków trwa do 5 sierpnia. Łódzki Urząd Wojewódzki zadeklarował kwotę prawie 10 milionów złotych na dofinansowania do przebudowy przejść dla pieszych. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.