wersja testowa serwisu

W Sanktuarium w Głogowcu odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa Narodu Polskiego

WhatsApp-Image-2021-02-24-at-14.45.40

19 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:00 w Sanktuarium Matki Bożej Cierpiącego Narodu w Głogowcu k/ Kutna, zgodnie z tradycją, została odprawiona Droga Krzyżowa Narodu Polskiego podczas, której wierni modlili w intencjach Ojczyzny, „Solidarności" i wszystkich Polaków.

Ta symboliczna Droga Krzyżowa to niezwykle ważne, historyczne wydarzenie dla działaczy „Solidarności", którzy podczas stanu wojennego przybywali do Maryi. Przypomina o trudnych czasach, kiedy podobne nabożeństwa przynosiły otuchę, niosąc jednocześnie przesłanie patriotyczne i wolnościowe.

Jest ona alegorycznie wkomponowana w dzieje ojczyste. Stacje tej drogi krzyżowej są poświęcone nie tylko wydarzeniom religijnym, ale także pokazują bolesne fakty z historii narodu polskiego, jak rozbiory Polski czy wojny. Jej niezwykła forma przyciągała także poza działaczami „Solidarności" wiele osób z całej Polski i spoza jej granic, aby z głęboką refleksją, z wiarą i modlitwą zanurzyć się w męce Pana Jezusa i głęboko pochylić nad trudnymi losami naszego Narodu i Państwa wierząc, że nadejdzie ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Gdy stacje głogowieckiej Drogi Krzyżowej, z czasem ulegały naturalnej degradacji, z inicjatywy Andrzeja Drętkiewicza – pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego Prezydenta Płocka i ostatniego Wojewody Płockiego, zostały one odnowione. A sam Pan Andrzej z grupą patriotów z Mazowsza Płockiego i Ziemi Kutnowskiej, a także z innych stron Polski rokrocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu spotykali się w Głogowcu, aby wspólnie przejść Drogą Krzyżową rozpamiętując mękę Zbawiciela i zastanowić się nad całą historią, współczesnością i perspektywą przyszłości.

Po śmierci Pana Andrzeja Drętkiewicza, organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, od 2015 roku został Pan Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Woźniak.

W tym roku ze względu na epidemię wierni przybyli na Drogę Krzyżową w znacznie mniejszym gronie, a cała wydarzenie odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Po mszy świętej wszyscy pielgrzymi wyszli z kościoła, aby pomodlić się przy zbiorowej mogile powstańców styczniowych, oraz przy ołtarzu polowym, czyli miejscu gdzie w 1983 roku odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Następnie przy każdej stacji drogi krzyżowej zostały zapalone symbolicznie biało czerwone znicze.

Zobacz zdjęcia: