Letni wypoczynek to czas radości i beztroski, ale także moment, w którym warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa – zwłaszcza najmłodszym. Policjanci odwiedzili przedszkolaki z Jarzembinki, by zrobić to w wyjątkowy sposób.
Policyjna akcja profilaktyczna w Przedszkolu „Jarzembinka"W środę, 11 czerwca 2025 roku, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", przedszkole „Jarzembinka" odwiedzili wyjątkowi goście – policjantka oraz przewodnik psa służbowego. Spotkanie z dziećmi miało na celu przypomnienie im, jak bezpiecznie korzystać z letniego wypoczynku, zwłaszcza w pobliżu akwenów wodnych.
Podczas spotkania funkcjonariusze zwracali uwagę na konieczność korzystania wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk oraz przestrzegania obowiązujących tam regulaminów i poleceń ratowników. Przypomniano też, jak ważna jest obecność dorosłych opiekunów podczas zabawy w wodzie. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a szczególną atrakcją dla dzieci był policyjny pies – czworonożny funkcjonariusz, który wzbudził ogromne zainteresowanie i sympatię maluchów.
Najważniejsze zasady bezpiecznej kąpieli – warto je znać!Funkcjonariusze podczas spotkania przypomnieli dzieciom (i dorosłym) podstawowe reguły bezpieczeństwa, które należy stosować podczas wypoczynku nad wodą. Oto najważniejsze z nich:
• Wybieraj tylko kąpieliska strzeżone – odpowiednio oznakowane i nadzorowane przez ratowników.
• Unikaj dzikich kąpielisk – nieznane dno, głębokość i jakość wody mogą stanowić poważne zagrożenie.
• Nie wskakuj do wody rozgrzany – wcześniej ochlap ciało wodą, by uniknąć wstrząsu termicznego.
• Nie skacz do wody w miejscach nieznanych – może to skończyć się tragicznie.
• Nigdy nie pływaj po alkoholu – nawet niewielka ilość może osłabić czujność i koordynację.
• Dzieci powinny zawsze bawić się w wodzie pod okiem dorosłych – warto wyposażyć je w dmuchane rękawki dla dodatkowego bezpieczeństwa.
• Zawsze zakładaj kapok na łódce, kajaku czy żaglówce – to podstawowa zasada każdego wodniaka.
Działania takie jak „Bezpieczne Wakacje" czy „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" są nie tylko okazją do bezpośredniego kontaktu dzieci z policjantami, ale przede wszystkim skuteczną formą przekazywania wiedzy, która może uratować zdrowie lub życie. Spotkania z funkcjonariuszami uczą najmłodszych, że bezpieczeństwo to odpowiedzialność – i że warto ją brać na poważnie już od najmłodszych lat.
źródło: KPP Kutno