wersja testowa serwisu

Warsztaty historyczne “OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje " na terenie powiatu kutnowskiego

262-138031
fot. KPP w Kutnie

W powiecie kutnowskim odbyły się warsztaty historyczne "OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje ", które poprowadził Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi Jarosław Olbrychowski. To bardzo wyjątkowe lekcje historii, których mieli okazję posłuchać uczniowie Liceum mundurowego w Kutnie oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach.

Warsztaty historyczne "OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje " to wydarzenie, które patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, a głównym prelegentem był Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi. Warsztaty odbyły się wśród uczniów szkół średnich z I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie oraz wśród uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach.

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939" w swoim wystąpieniu przedstawił genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, skupiając uwagę na funkcjonowaniu jej na ówczesnym obszarze województwa łódzkiego. W wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na postać patrona garnizonu łódzkiego Policji płk Janusza Zygmunta Jagrym -Maleszewskiego.

W tym roku mija 95 rocznica objęcia przez niego stanowiska Komendata Głównego Policji Państwowej. Ponadto prelegent opowiadał również o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Zaznaczył, że policjant II Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wzorem do naśladowania przez współczesnych mundurowych. Prezes podkreślił, że Ostaszków, Kalinin, Miednoje, trzy miejsca zbrodni popełnionych na polskich policjantach – nierozerwalnie są związane z etosem służby funkcjonariusza okresu międzywojennego. To tam zginęło kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, każdy poprzez strzał w tył głowy. Dlatego misją Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939" jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji, ich poświęcenia dla ojczyzny.

źródło: KPP w Kutnie