wersja testowa serwisu

[WIDEO + ZDJĘCIA] Protest kobiet w Łęczycy. Ulicami przeszło ponad półtora tysiąca uczestników

[WIDEO + ZDJĘCIA] Protest kobiet w Łęczycy. Ulicami przeszło ponad półtora tysiąca uczestników

Dziś, o godzinie 20:00, na Placu Tadeusza Kościuszki, rozpoczął się prostest, w którym wzięli udział mieszkańcy Łęczycy oraz okolicznych miejscowości.

Powodem protestu jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

Orzeczenie skłoniło setki tysięcy Polaków, do wyjścia na ulicę i zademonstrowania swojego sprzeciwu. Podobnie było dziś w Łęczycy. Z pl. Tadeusza Kościuszki, ulicą Kaliską, następnie Marii Konopnickiej i Belwederską, przeszedł tłum ponad półtora tysiąca osób.

Czasu na organizację marszu nie było dużo - wczoraj pojawiło się wydarzenie na Facebooku, w których chęć udziału wyrażało coraz więcej osób.

Podczas prostestu, pojawiła się także Poseł na Sejm RP Lewicy - Paulina Matysiak.

Jak powiedziała Posłanka - Przyjechałam z Kutna, gdzie dzisiaj również prostestowaliśmy. Bardzo cieszę się, że jest tutaj tyle kobiet, które chcą protestować i bronić swoich praw. Ja od kilku dni boję się tego, co będzie jeśli zajdę w ciążę, co będzie z moimi przyjaciółkami i sąsiadkami. (...) Musimy walczyć o nasze prawa, bo nikt nam ich nie da. Musimy je sobie wywalczyć razem - mówiła Paulina Matysiak.

Na koniec, uczestnicy złożyli znicze oraz zakleili transparentami wejście do biura poselskiego Posła na Sejm RP - Marka Matuszewskiego.

Dzisiejsze wydarzenie odbyło się w pokojowy sposób, bez niepotrzebnych incydentów.

Główną organizatorką była Dominika Łukasiewicz, która na koniec wideo podsumowała protest - Jestem dumna ze wszystkich ludzi za to, że zebraliśmy się razem. Że potrafimy walczyć o nasze prawa i tego nam nikt nie odbierze. Jestem z was dumna i bardzo dziękuję za waszą obecność. Dziękuję - mówiła redakcji ELE24 organizatorka.

Kolejne wydarzenie ma odbbyć się w najbliższą środę. Z zapowiedzi wynika, iż ma pojawić się jeszcze więcej osób. Transmisja ze środowego protestu, odbędzie się również w ELE24.

Zobacz poniżej wideo (a pod nim zdjęcia):