W dniu 29 marca 2025 roku słuchaczki i słuchacze SUTW w ramach wyjazdu edukacyjnego, zorganizowanego przez Hannę Gontarek do Teatru Wielkiego w Łodzi uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu – dwuczęściowym wieczorze baletowym. Było to połączenie muzyki do „Bolera" Maurice'a Ravela z uwielbianą przez publiczność kantatą Carla Orffa „Carmina Burana".
„Bolero" zostało skomponowane przez Maurice'a Ravela w 1928 roku. na specjalne zamówienie tancerki Idy Rubinstein. To pełen ekspresji i miłości taniec. Utwór rozpoczyna się delikatnie od rytmu granego na werblu. Przez 17 minut dynamika utworu narasta, mimo iż rozwija się tylko jeden, 18-taktowy temat, grany coraz głośniej przez różne instrumenty. W najgłośniejszych fragmentach słychać wyraźnie instrumenty dęte blaszane i kotły.
W finale tematu gra już 26 instrumentów i kończy się eksplozją dźwięku, która pozostawia słuchaczy pod wrażeniem niepowtarzalnej atmosfery i mistrzostwa kompozytorskiego Ravela.
Kantata sceniczna „Carmina Burana" skomponowana przez Carla Orffa w 1937 roku została oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. Utwór muzyczny rozpoczyna się prologiem, w którym autor skarży się na zmienność losu i zależność człowieka od kaprysów fortuny. Pierwsza część, to pieśni mówiące o budzeniu się wiosny, która rozbudza tęsknotę za miłością. Druga część, wysławia przyjemności życia, biesiadowanie a jej zakończeniem jest hymn do Bachusa. Natomiast trzecia część to gra miłosna. Jej kulminacją jest pochwała bogini miłości - Wenus. Całość zamyka nawiązanie do treści prologu – skargi na niestałość łask fortuny.
Ucztę muzyczną w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego dopełnili soliści, Chór Teatru Wielkiego, Chór Dziecięco-Młodzieżowy oraz główny bohater - Zespół Baletowy. Nad choreografią czuwał Jacek Przybyłowicz (Bolero) oraz Tomas Juronics(Carmina Burana). Był to wyjątkowy wieczór, pełen dużych emocji, niezapomnianych wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych.