Wielomilionowa inwestycja w Kutnie zakończona. Zielona Oś Miasta już gotowa

batch1_DJI_20240320121258_0016_W
fot. UM Kutno

Zielona Oś Miasta ukończona. Największa inwestycja w tereny rekreacyjne w Kutnie została właśnie oddana do użytku. Po trwających półtora roku pracach mieszkańcy miasta zyskali mnóstwo nowej przestrzeni do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

O zakończeniu robót poinformowali podczas specjalnej konferencji zastępcy prezydenta Kutna Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak, przewodniczący Rady Miasta Kutno Mariusz Sikora oraz prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej Dariusz Lenarczyk.

Zielona Oś Miasta to przede wszystkim ścieżka rekreacyjna licząca prawie sześć kilometrów łącząca wschód i zachód miasta.

- Przypomnijmy ścieżka rozpoczyna się przy ulicy Barei i wzdłuż rzeki Ochni prowadzi do parku nad Ochnią, a później skręca w ulicę Troczewskiego, Łąkoszyńską, by doprowadzić nas do ulicy Metalowej - podkreślał Jacek Boczkaja.

Oprócz tego w ramach zadania zagospodarowany został teren Parku nad Ochnią o powierzchni 7ha, który podzielono na cztery strefy funkcjonalne: strefę imprez plenerowych, strefę parku rekreacji i wypoczynku, strefę parku atrakcji oraz strefę sportu. Każda z nich związana jest z inną formą aktywności.

W ramach inwestycji utworzono rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plac zabaw, siłownię plenerową, strefę workout, plażę miejską, boisko do gry w siatkówkę plażową oraz szachy plenerowe. Dzięki tej inwestycji na terenie Parku nad Ochnią w ogrodzie różanym pojawiło się tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew.

- Szczególne wrażenie robi liczba prawie 6000 roślin cebulowych, ponad 2000 róż i prawie 2000 sadzonek traw ozdobnych i bylin. Ponadto posadziliśmy ponad 1000 krzewów iglastych i liściastych oraz 66 sztuk nowych drzew - dodał Jacek Boczkaja.

Wybudowano również budynek pawilonu o powierzchni prawie 280 m2, który wykorzystany zostanie jako Strefa Aktywności Miejskiej

- Tego rodzaju strefy funkcjonują już w miastach: Warszawie, Wrocławiu ostatnio otwarto również w Łodzi. Cóż to będzie za miejsce? To będzie z jednej strony przestrzeń, z której prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej będzie nadzorować cały teren Parku Nad Ochnią, a po drugie w tym miejscu będzie można spotkać się ze znajomymi. Spółdzielnia będzie bowiem prowadzić tutaj kawiarnię, gdzie będzie można wypić kawę i zjeść ciastko. No i swoje miejsce znajdą tutaj różnego rodzaju stowarzyszenia – mówił Zbigniew Wdowiak.

- Na podstawie doświadczeń, które mamy na Placu Wolności możemy otworzyć to miejsce na mieszkańców. Zapraszam wszelkie stowarzyszenia do kontaktu z nami tak, żebyśmy wspólnie stworzyli tutaj miejsce otwarte, miejsce przyjazne dla mieszkańców i miejsc dla wszelkiej aktywności – Dariusz Lenarczyk.

Symbolicznym otwarciem inwestycji będzie I bieg doliną rzeki Ochni.

- Zaczynamy wiosnę na sportowo. Chciałem zaprosić serdecznie na niedzielę. Będą biegi dziecięce na 100 i 200 metrów. Bieg główny na 10 km oraz marsz nordic walking na takim samym dystansie. Na pamiątkę otwarcie zasadzimy drzewo - Tulipanowiec.

Będą występy sceniczne, proekologiczne stoiska Urzędu Miasta i Lasów Państwowych. Na stoisku Urzędu Miasta za zużyte baterie mieszkańcy otrzymają gadżety. Na stoisku Lasów Państwowych będą gry i zabawy, a uczestnicy i biegacze będą otrzymywać sadzonki drzew.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm: Lider: Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne "TRAKT" Bobrzak, Tecław Sp. j., partner: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "HYDROBUD" Paweł Złotowski oraz partner: Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Sp. z o.o.

Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej i sportowej w dolinie rzeki Ochni na terenie Miasta Kutno" kosztowała prawie 31,5 miliona złotych.

Zobacz zdjęcia: