wersja testowa serwisu

"Wpadł" oszust poszukiwany przez 39 jednostek policji. Okradał ludzi od 2014 roku

Zrzut-ekranu-2021-06-21-o-09.53.22
fot. KPP w Rawie Mazoweickiej

Dobre rozpoznanie i policyjna czujność przynosi pozytywne efekty. Właśnie dzięki tym staraniom funkcjonariusze z rawskiej komendy zatrzymali 44-letniego mężczyznę poszukiwanego pięcioma listami gończymi, w związku z popełnionymi przestępstwami polegającymi na wystawianiu fikcyjnych ofert wynajmu hoteli, pensjonatów i mieszkań.

Profesjonalizm policjantów z komendy w Rawie Mazowieckiej oraz z komisariatu w Białej Rawskiej pozwolił na zatrzymanie 44-letniego mężczyzny, który w Warszawie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna był poszukiwany 5 listami gończymi przez 39 jednostek policji.

- Mieszkaniec stolicy na portalach oferujących noclegi ogłaszał fikcyjne oferty wynajmu mieszkań, hoteli oraz pensjonatów. Ogłoszenia dotyczyły atrakcyjnych wypoczynkowo miejsc w Polsce, zarówno nad morzem jak i w górach. Zazwyczaj były to zachęcające oferty, kuszące znakomitą lokalizacją, atrakcyjną ceną, zdjęciami wspaniale wyposażonych apartamentów czy urokliwych domków - informują policjanci. - Zainteresowane osoby kontaktowały się e-mailowo z ogłoszeniodawcą. Nieświadomy oszustwa turysta wpłacał pieniądze na konto i najczęściej po przyjeździe pod wskazany adres dowiadywał się, że padł ofiarą przestępstwa. Oszust co 3-4 tygodnie otwierał nowe rachunki bankowe, które służyły mu do wyłudzania pieniędzy. Zatrzymany mężczyzna w ten sam sposób oszukał nawet kilkaset osób w kraju i za granicą.

Policjanci podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczyli karty pamięci z folderami zawierającymi zdjęcia rzekomych ofert lokali, zeszyt z zapiskami zawierającymi wystawione ogłoszenia, nr telefonów, adresy e-mailowe, numery rachunków bankowych. 44-latek miał zarejestrowanych około 200 kart telefonicznych różnych sieci komórkowych, które wykorzystywał w kontaktach z turystami.

- Jak wynika z zebranego materiału, mężczyzna proceder ten uprawiał od 2014 roku. Zaliczki na lokale od oszukanych ludzi w kwocie od 170 do nawet 400 złotych były stałym źródłem dochodu mieszkańca Warszawy - wyjaśniają policjanci.

Analiza zebranego materiału dowodowego doprowadziła rawskich kryminalnych do poszukiwanego 44-latka. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony nagłą wizytą stróżów prawa. Początkowo twierdził, że to pomyłka. Kryminalni przewieźli poszukiwanego do komendy w Rawie Mazowieckiej skąd trafił do zakładu karnego. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o aresztowaniu go na 3 miesiące. Za oszustwo grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.