Wręczono wyróżnienia dla kutnowskich strażaków

f6467938-c2b8-4f76-b7fa-7890840431be
fot. KP PSP w Kutnie

Kierownictwo KP PSP w Kutnie wręczyło wyróżnienia strażakom z JRG w Kutnie, podnoszącym kwalifikacje zawodowe w zakresie uzyskania tytułu zawodowego ratownika medycznego oraz pilota klasy I Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Powyższe nawiązuje do uruchomianego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kutnie oraz Akademią Nauk Sosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie projektu, pn. „Strażak ratownik medyczny PSP/OSP 3.0".

Projekt Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie zakłada, że przez trzy lata po 20 strażaków ratowników PSP lub OSP z terenu powiatu kutnowskiego za pośrednictwem ANSGK w Kutnie podnosić będzie swoje kwalifikacje zawodowe na trzyletnich studniach zaocznych na kierunku ratownictwo medyczne.

Projekt zakłada również rozpoczęcie szkoleń kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) dla strażaków ratowników OSP w zakresie osiągnięcia gotowości operacyjnej dla poziomu podstawowego dla podmiotów KSRG z terenu działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

W trwającym roku akademickim naukę w Akademii Nauk Sosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie na kierunku ratownictwo medyczne rozpoczęli kolejni ratownicy z JRG Kutno oraz druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu kutnowskiego.

Program „Strażak ratownik medyczny PSP/OSP 3.0" umożliwi strażakom ratownikom PSP jak i OSP oraz mieszkańcom naszego regionu ogromne możliwości rozwoju zawodowego oraz pozwali na zdobycie nowych umiejętności, które będą mogły być wykorzystane w życiu codziennym.

Natomiast kwalifikację pilota BSP zostaną wykorzystane podczas działań ratowniczo – gaśniczych prowadzonych równocześnie z użyciem Samochodu Dowodzenia i Łączności będącego na wyposażeniu KP PSP w Kutnie.

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), potocznie zwane dronami, stają się coraz powszechniejsze i zyskują nowe zastosowania. Obecnie stanowią jeden z najbardziej innowacyjnych elementów w działaniach służb ratowniczych, również w Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na swoją uniwersalność bezzałogowe statki powietrzne poza działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi wykorzystywane są między innymi do uzyskania obrazu w tym termowizyjnego pożarów. Ponadto są bardzo pomocne w ocenie skali zniszczeń podczas katastrof budowlanych. Są istotnym elementem w monitoringu stanu wałów przeciwpowodziowych a także w ocenie skali lokalnych podtopień. Dodatkowo są niezmiernie przydatne podczas ustalenia priorytetów w działaniach wszędzie tam gdzie rozpoznanie prowadzone w sposób klasyczny stwarza zagrożenie dla ratowników.

Bezzałogowe statki powietrzne mają ogromny potencjał, który wciąż jest rozwijany, a funkcje ulepszane. Nowe technologie rewolucjonizują ratownictwo, zwiększając tym samym jego skuteczność, a jednocześnie bezpieczeństwo ratowników.

źródło: KP PSP w Kutnie