Wybuch gazu w kutnowskim mieszkaniu i wstrząsające nagranie? To fake news, nie klikajcie w link!

262-188003
fot. KPP Kutno

W piątek, 9 lutego 2024 roku, na jednej z grup popularnego portalu społecznościowego ukazał się przejmujący wpis o rzekomym wybuchu gazu w jednym z mieszkań położonym w Kutnie, oraz rzekomo wstrząsające nagranie na którym widać wyskakującą osobę z okna. Zamieszczono też zdjęcie z wizerunkiem dziecka, które miało stracić życie. TO FAKE NEWS!

Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy stracić wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!

Mimo częstych komunikatów ostrzegających o cyberprzestępstwach i ich metodach, które co jakiś czas się zmieniają, nadal możemy zauważyć nieostrożność społeczeństwa w poruszaniu się po sieci.

Podana informacja jest „fake newsem", a treści zawarte w krótkim komunikacie mają spowodować wejście w podejrzaną stronę, by uzyskać więcej informacji o wstrząsającym zdarzeniu. Na pierwszy rzut oka widać, że strona, na której rzekomo są umieszczone informacje, o całym zdarzeniu jest podejrzana a podany portal informacyjny nieistnie. Niestety wiele osób pod wpływem dramatycznie brzmiącego apelu, udostępniło link z nieprawdziwą informacją. Wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

Źródło: KPP Kutno