Wygodniejsze podróże ze stacji Kutno pod nadzorem nowego LCS

Stacja_Kutno__podrozni_na_peronie_i_pociagi_Fot._Lukasz_Brylowski_PLK
fot. PKP PLK

W przyszłym roku pociągi pojadą przez stację Kutno pod nadzorem nowego lokalnego centrum sterowania ruchem kolejowym. Nowoczesne systemy komputerowe nadzorować będą przejazdy pociągów na ok. 60 km odcinku Żychlin – Kutno – Barłogi. Pasażerowie w Kutnie korzystają z odnowionych peronów i przejścia podziemnego. Wygodniejsze i bezpieczniejsze podróże to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Warszawa – Poznań za ponad 2 mld zł z CEF.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na stacji Kutno zwiększają komfort i bezpieczeństwo podróżowania pociągami. Obecnie w nowym budynku lokalnego centrum sterowania (LCS) montowane są nowoczesne urządzenia komputerowe, które zastąpią stare układy mechaniczne.

Równocześnie na stacji Kutno kończy się przebudowa układu torów w części zachodniej. Wymieniane są 3 rozjazdy. Na początek roku zaplanowano przebudowę kolejnych 3 rozjazdów i ostatnich 3 torów stacyjnych. Po zakończeniu tych robót w czerwcu podróżni będą mogli korzystać ze wszystkich czterech peronów. Wszystkie prace potrwają do końca 2023 r.

Pociągi na ekranach komputerów

W nowym LCS w Kutnie dyżurni ruchu będą śledzić na monitorach pociągi na ok. 60 kilometrowym odcinku Żychlin – Kutno – Barłogi (na trasie Warszawa – Poznań). Nowy obiekt zastąpi pięć starych nastawni w rejonie Kutna. Nowoczesne urządzenia zapewnią większą przepustowość linii tj. możliwość kursowania większej liczby pociągów.

Dyżurni będą mieli stały podgląd na 29 przejazdów kolejowo-drogowych, dzięki zamontowanym kamerom, które sygnał przekazywały będą do lokalnego centrum sterowania. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa.

Uruchomienie wszystkich urządzeń systemu sterowania w LCS w Kutnie nastąpi w drugiej połowie 2023 roku. Modernizacja trasy Poznań – Warszawa objęła również budowę centrów sterowania w Łowiczu i Koninie.

Modernizacja stacji Kutno

Na stacji Kutno podróżni korzystają obecnie z dwóch nowych, wyższych peronów dostosowanych do potrzeb podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowoczesne perony zapewniają oczekiwany standard podróży. Wyższe platformy ułatwiają korzystanie z pociągów. Dla podróżnych są m.in. wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnia czytelne oznakowanie, nowe nagłośnienie oraz elektroniczne wyświetlacze, informujące o przyjazdach i odjazdach.

Dogodną komunikację na stacji umożliwia przebudowane przejście podziemne. Obiekt z jasnym oświetleniem i informacjami w alfabecie Braille'a dzięki odpowiednio wyprofilowanym pochylniom służy wszystkim mieszkańcom miasta. Osoby mające trudności z poruszaniem się zyskały windy.

Pociągi sprawnie i bezpiecznie przejeżdżają już nowymi torami z siecią trakcyjną na odcinku Żychlin– Barłogi. W ruchu kolejowym wykorzystywane są nowoczesne urządzenia sterowania, m.in. rozjazdy, semafory i urządzenia przejazdowe. Prace poprawiają warunki przewozów pasażerskich i towarowych na linii, która jest częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne – Bałtyk.

Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz" warty jest ponad 2 mld zł. Wykonywany jest z wykorzystaniem środków z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę" (CEF).

Liczby inwestycji (stacja Kutno):

  • 4 zmodernizowane perony
  • odnowione przejścia podziemne
  • 2 wiadukty i 1 most kolejowy
  • 46 km nowych torów i sieci trakcyjnej
  • 108 wymienionych rozjazdów

Więcej informacji o efektach inwestycji dostępnych jest na stronie internetowej projektu.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę". Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

źródło: PKP PLK