wersja testowa serwisu

Wyjątkowa sesja Rady Miejskiej w Sulejowie

DSC_0362-Copy
fot. Gmina Sulejów

XXIII sesja Rady Miejskiej była wyjątkowa, ponieważ 27 maja obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego, który w tym roku miał szczególną oprawę, 27 maja 1990 roku odbyły się bowiem pierwsze wybory samorządowe. Podczas czwartkowej sesji oczywiście nawiązano do rocznicy XXX-lecia samorządu terytorialnego, a jeden z radnych został z tej okazji uhonorowany w sposób szczególny.

Na początku obrad burmistrz Wojciech Ostrowski złożył życzenia wszystkim samorządowcom, w tym obecnym w sali radnym i sołtysom.

Jednym z głównych punktów obrad była prezentacja raportu o stanie gminy Sulejów za 2019 rok. Przedstawiła go Sylwia Miller, dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców. Zawarto w nim m.in. informacje dotyczące demografii, strategii rozwoju gminy, czy zrealizowanych w ubiegłym roku inwestycji. Okazało się na przykład, że w 2019 roku liczba mieszkańców gminy była mniejsza niż rok wcześniej i wynosiła 16 159 wobec 16 202 osób w 2018 roku. Debata na temat raportu odbędzie się podczas następnej sesji, a pełna jego treść dostępna jest tutaj.

Później głos zabrał komendant Komisariatu Policji w Sulejowie podinsp. Radosław Błażejewski, który poinformował, że od 15 maja do 15 listopada na ulicach będzie więcej patroli. W ramach tych ponadnormatywnych policjanci będą pilnować porządku m.in. w miejscach częściej odwiedzanych w tym okresie przez mieszkańców i turystów. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwać 18 funkcjonariuszy, taki jest aktualny stan osobowy jednostki.


Radni zajęli też stanowisko w sprawie petycji dotyczącej ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniem. Urzędnicy argumentowali, że nie posiadają narzędzi do sprawdzenia ewentualnej szkodliwości masztów 5G, czyli piątej generacji ruchomych sieci telekomunikacyjnych, o których tak dużo się ostatnio mówi i pisze.

Wyrażono natomiast zgodę na odprowadzenie wód opadowych z działek, znajdujących się przy ulicy Grunwaldzkiej w Sulejowie, co ułatwi przyciągnięcie potencjalnych inwestorów.

Radni jednogłośnie podjęli też uchwałę zwalniającą rodziców dzieci, uczęszczających do Żłobka Samorządowego w Sulejowie, z opłat za maluchy w okresie od 6 maja do zakończenia ograniczenia działalności placówki, spowodowanego pandemią koronawirusa.

Na koniec przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Borkowski i burmistrz Wojciech Ostrowski podziękowali radnemu Władysławowi Czerwińskiemu za zaangażowanie w prace samorządu w latach 1990-2020, to jedyny radny, który nieprzerwanie pełni tę funkcję od początku samorządu terytorialnego.

Źródło: Gmina Sulejów