wersja testowa serwisu

Wystawa TMHŻ pn.”Katyńczycy Gminy Żychlin” oficjalnie otwarta

P1000669-scaled
fot. Urząd GMiny Żychlin

W środę, 16 września nastąpiło otwarcie wystawy przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina pn. „Katyńczycy Gminy Żychlin", dla uczczenia 81. rocznicy agresji Radzieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ze względu na pandemię była to impreza zamknięta: udział wzięli tylko członkowie TMHŻ oraz przybyli goście. Z władz miasta była obecna Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Sikora i Radna Powiatu Kutnowskiego Edyta Ledzion, zarazem honorowy członek TMHŻ.

Spotkanie rozpoczął Leszek Łopata, który zaśpiewał pieśń „Ojczyzna". Anna Wrzesińska przedstawiła prezentację pt." Katyńczycy Gminy Żychlin", a część oficjalną zakończył Leszek Łopata pieśnią „Najwyższe odznaczenie".

Pan Józef Staszewski, honorowy członek Zarządu TMHŻ podzielił się z zebranymi wspomnieniami dotyczącymi jego rodziny, w której nie zabrakło wojskowych, łącznie z jego Ojcem służącym w Wojsku Polskim w okresie II RP. Pana Staszewski jako prezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny Oddział w Żychlinie odznaczył krzyżem rubinowym Dzieci Wojny za zasługi dla stowarzyszenia: Marię Misztal, Mirosława Zomerfelda i Annę Wrzesińską.

Następnie zgromadzeni obejrzeli przygotowaną wystawę, którą komentował Ryszard Zimny. Od strony technicznej przy stworzeniu wystawy pomagał Jacek Jóźwik. Całość imprezy była nagrywana. Wystawę można oglądać w Urzędzie Gminy do 18 września, następnie zostanie przekazana do szkół Gminy Żychlin i Żychlińskiego Domu Kultury

źródło: UG Żychlin