Za nami I Mistrzostwa Krośniewic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

_DSC0200_copy

W sobotę, 15 lutego 2020r. w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach odbyły się I Mistrzostwa Krośniewic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Zawody przeprowadzono w trzech konkurencjach: „wypchnij swoją masę", „wypchnij połowę swojej masy" oraz „waga płaczu". W zmaganiach wzięło udział 11 zawodników.

Wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej jest złotym standardem ogólnej oceny siły i sprawności górnej części naszego ciała. Dzieje się tak dlatego, że niewiele jest innych ćwiczeń, które angażują tyle grup mięśniowych. Podczas tego, zdawać by się mogło, prostego ćwiczenia uruchamiane są m.in. mięsień piersiowy większy, mięsień trójgłowy ramienia, mięśnie naramienne, stożki rotatorów, mięsień dwugłowy ramienia, mięsień najszerszy grzbietu i mięsień czworogłowy. Wszystkie te mięśnie mieli szansę wprawić w ruch uczestnicy zawodów, zmagając się z własną masą i konkurując między sobą. Wyłoniono najlepszych uczestników mistrzostw.

O godzinie 10:30 rozpoczęło się ważenie zawodników, zaś po jego zakończeniu odbyło się oficjalne rozpoczęcie turnieju dla siłaczy.

W kategorii do 21. roku życia (juniorzy) wystąpiło sześciu zawodników, którzy rozpoczęli rywalizację od wykonania jak największej ilości wypchnięć sztangi zbliżonej wagą do masy swojego ciała w ograniczeniu czasowym do 3 minut. W tej konkurencji najlepszym uczestnikiem okazał się Wojciech Jabłoński, który wycisnął sztangę równą masie swojego ciała 18 razy. Drugie miejsce w tej konkurencji zdobył Mateusz Józefkowicz, osiągając wynik 17 wypchnięć, a trzecią lokatę zajął Patryk Szczepaniak z 13 powtórzeniami.

Wraz z kolejnymi kategoriami wagowymi rosły ciężary podnoszone przez uczestników.

W kategorii do 90 kg wystąpiło trzech zawodników. Pierwsze miejsce w konkurencji „wyciskanie masy ciała" zajął Mariusz Gładysz, który podniósł ciężar równy swojej masie aż 30 razy. Drugie miejsce zdobył Jakub Pawlak, wykonując 26 powtórzeń, a na trzecim miejscu uplasował się Artur Czarnecki z ilością 17 wypchnięć.

W kategorii powyżej 90 kg wystąpili dwaj uczestnicy. Pierwsze miejsce w konkurencji „wyciskanie masy ciała" zajął Jarosław Szymczak, który podniósł sztangę równą masie swojego ciała 22 razy. Drugie miejsce zajął Damian Sierocki, który sztangę wypchnął 12 razy.

W kolejnej konkurencji, polegającej na w wypchnięciu połowy masy swojego ciała, wyniki zupełnie się zmieniły.

W kategorii do 21. roku życia (juniorzy) pierwsze miejsce zdobył Mateusz Józefkowicz, który 65 razy wypchnął połowę swojej wagi. Drugie miejsce wywalczył Patryk Szczepaniak z wynikiem 58 wypchnięć. Trzecie miejsce zajął Wojciech Jabłoński z wynikiem 55 wypchnięć.

W kategorii do 90 kg pierwszą lokatę zajął Jakub Pawlak, który podniósł sztangę o ciężarze równym połowie masy swojego ciała aż 96 razy. Drugie miejsce zdobył Mariusz Gładysz z wynikiem 90 wypchnięć. Trzecie miejsce zajął Artur Czarnecki z wynikiem 66 wypchnięć.

W kategorii powyżej 90 kg pierwsze miejsce zajął Damian Sierocki, któremu udało się podnieść połowę masy swojego ciała 64 razy. Drugą lokatę zajął Jarosław Szymczak z wynikiem 57 wypchnięć.

Trzecią, zarazem ostatnią konkurencją zawodów, która równie mocno zaangażowała zawodników i pozwoliła wycisnąć siódme poty, była „waga płaczu". Zadanie uczestników polegało na utrzymaniu ciężaru (juniorzy – 10 kg, seniorzy – 15kg) przed sobą, w wyprostowanych rękach rozstawionych na szerokość barków, odchylonych od ciała o kąt około 90 stopni, w jak najdłuższym czasie. Nazwa konkurencji pochodzi od pozycji, w jakiej ustawiają się podczas jej wykonywania zawodnicy (możliwe są modyfikacje) oraz skutku takiego ułożenia ciała – dłuższe utrzymanie się w tej pozycji sprawia zawodnikowi ból.

W tej konkurencji wśród juniorów pierwsze miejsce zajął po raz kolejny Wojciech Jabłoński (1:43 min.), drugie – Kacper Jędrzejczak (1:11 min.), a trzecia lokata przypadła Patrykowi Szadkowskiemu (1:07 min.). W kategorii do 90 kg zwycięzcą okazał się Mariusz Gładysz (0:57 min.), natomiast drugie miejsce zajął Jakub Pawlak (00:40 min.). Wśród zawodników startujących w najcięższej kategorii zwyciężył Artur Czarnecki (00:56 min.), a za nim uplasowali się Damian Sierocki (00:54 min.) i Jarosław Szymczak (00:51min.).

Po zsumowaniu punktacji z wszystkich trzech konkurencji najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach I Mistrzostw Krośniewic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc zostali:

w kategorii do 21 lat (juniorzy):
I miejsce – Wojciech Jabłoński (26 pkt.)
II miejsce – Mateusz Józefkowicz (20 pkt.)
III miejsce – Patryk Szczepaniak (18 pkt.)

w kategorii do 90 kg masy ciała:
I miejsce – Mariusz Gładysz (28 pkt.)
II miejsce – Jakub Pawlak (24 pkt.)
III miejsce – Artur Czarnecki (20 pkt.)

w kategorii powyżej 90 kg masy ciała:
I miejsce – Damian Sierocki (28 pkt.)
II miejsce – Jarosław Szymczak (26 pkt.)

Zawodnicy, którzy zajęli najwyższe lokaty (I-III) w poszczególnych kategoriach, otrzymali puchary i dyplomy. Zajęcie pierwszych lokat nagrodzono dodatkowo miesięcznym karnetem wstępu do siłowni GCKSiR w Krośniewicach.

Kadra GCKSiR serdecznie gratuluje uczestnikom mistrzostw, życzy dalszych sukcesów w pracy nad swoją formą i zaprasza do udziału w kolejnych zawodach w konkurencjach siłowych.