Zakończenie budowy autostrady A1. Premier Mateusz Morawiecki: "Podróżowało się tu fatalnie"

Zakończenie budowy autostrady A1. Premier Mateusz Morawiecki: "Podróżowało się tu fatalnie"
fot. Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki gościł dzisiaj (11 maja) w Łódzkiem. Wizyta Prezesa Rady Ministrów miała związek z zakończeniem budowy autostrady A1. 

Do ruchu oficjalnie został udostępniony odcinek autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. W związku z tym na terenie obwodu utrzymania autostrady w Kamieńsku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów Andrzeja Adamczyka i Waldemara Budy. 

- Ta droga z północy na południe była koszmarem - podróżowało się tu fatalnie i było dużo wypadków śmiertelnych. Żaden rząd wcześniej tego nie dokończył. Dziękuję firmie MIRBUD S.A. i cieszę się, że polskie firmy z polskim kapitałem realizują takie skomplikowane inwestycje - mówił w Radomsku Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że nowa arteria komunikacyjna otwiera nowe perspektywy gospodarcze i handlowe, bowiem od Trójmiasta do granicy z Czechami będzie można przejechać w 4,5 - 5 godzin, wliczając w to odpoczynek i jazdę zgodną z przepisami.

- Dla nas niezwykle ważne było otwarcie perspektywy północ-południe. My budujemy autostrady i drogi ekspresowe przystępne i dostępne dla ludzi. Obok dróg ekspresowych, obok autostrad wydajemy bezprecedensowe pieniądze na drogi gminne i powiatowe w czasach naszych rządów - to są inwestycje w krwioobieg dróg, w organizm gospodarczy, który nazywa się Polska - dodał Premier Mateusz Morawiecki.

Autostrada A1 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce i w Europie Środkowej. Dzięki zakończeniu prac na odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, kierowcy mogą już płynnie przejechać wygodną drogą od Morza Bałtyckiego do Czech, z dopuszczalną prędkością 140 km/h. 

Ostatni z odcinków autostrady A1, na którym niedawno zakończyły się prace, ma ponad 24 km długości oraz dwie jezdnie o nawierzchni betonowej, po trzy pasy ruchu każda. Cała trasa ma ponad 560 kilometrów długości. 

źródło: własne / Kancelaria Premiera