Zima w odwrocie! Jaka pogoda na Boże Narodzenie? Synoptycy nie mają dobrych wiadomości

christmas-965935_1280
Pixabay

Choć patrząc w tej chwili za oknem ciężko w to uwierzyć, to niestety nadchodzi odwrót zimy. Co jest jeszcze gorszą wiadomością tej zmianie będą towarzyszyć mocno nieprzyjemne warunku. Za sprawą niżu Franciszka w już z najbliższych godzinach zacznie padać deszcz i te opady z zachodu będą przemieszczać się na wschód. Będzie wręcz jesiennie deszczowo, a ponieważ w nocy ciągle będzie na minusie, będzie nam towarzyszyć gołoledź. O białych świętach możemy już raczej zapomnieć.

Synoptycy z IMGW prognozują roztopy i to duże, a to oznacza, że pokrywa śnieżna utrzyma się jedynie w górach. Wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogą być bardzo ciepłe, nawet do 11 stopni na Dolnym Śląsku, dodatkowo silnie powieje. Ciśnienie będzie znacznie spadać, a to jest jednoznaczne z niekorzystnymi warunkami biometeorologiczne. Ale od początku...

Noc z poniedziałku na wtorek z zachmurzeniem na ogół dużym, jedynie na wschodzie kraju początkowo małym i umiarkowanym. Miejscami marznący deszcz powodujący gołoledź, na zachodzie i w centrum kraju stopniowo przechodzący w deszcz. Początkowo na wschodzie opady śniegu. Temperatura minimalna od –8°C na wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny.

W związku z takimi prognozami dla kraju wydano alerty. W całym Łódzkiem obowiązuje ostrzeżenie I stopnia przed gołoledzią. Nieprzyjemnych warunków można się spodziewać już od poniedziałkowego wieczoru do wtorkowego poranka.

We wtorekwięcej chmur, słabe opady deszczu, we wschodniej połowie Polski początkowo opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie i południu do 6°C na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim oraz nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 metrów, również marznące i osadzające szadź. Zachmurzenie duże i słabe opady deszczu. Temperatura minimalna na północy i w centrum wyniesie od –1°C do 3°C, tylko nad morzem około 5°C; na południu od –4°C do 0°C, a przy dłuższych rozpogodzeniach możliwy spadek temperatury do –7°C. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem i na Podkarpaciu okresami dość silny, porywisty, na południu w porywach do 60 km/h, na Podkarpaciu do 70 km/h, wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 85 km/h, południowo-zachodni. W Karpatach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W środę na zachodzie, północy i w centrum zachmurzenie głównie duże z opadami deszczu, poza tym więcej słońca. Temperatura maksymalna od 0°C na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Pogórzu Karpackim do 3°C w centrum kraju i 7°C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowy.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na południu także opady marznące powodujące gołoledź. W górach opady śniegu. Temperatura od 2°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, południowo-zachodni.

W piątek pochmurno, opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach śnieg. Od 2°C do 6°C. Wiatr nad morzem nadal porywisty, do 60 km/h, zachodni.

W sobotę i w niedzielę zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Gdzieniegdzie opady deszczu, na północy i na Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Ciepło, od 2°C na północnym wschodzie do około 8°C w centrum kraju i 10°C, 11°C na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich.