Zima wraca także do Łódzkiego. Są alerty przed intensywnymi opadami śniegu! Ile może go spaść?

Zima wraca także do Łódzkiego. Są alerty przed intensywnymi opadami śniegu! Ile może go spaść?
Pexels

Od kilku już dni słyszymy o intensywnych opadach śniegu i kłopotach, jakie w związku z tym mają między innymi kierowcy. Teraz zima, która zaatakowała na południu i wschodzie Polski ma także "zahaczyć" o nasze regiony. Najbliższy weekend przyniesie iście zimową aurę. W całej Polsce występować będą okresami intensywne opady śniegu, zrobi się zdecydowanie chłodniej niż było w ciągu tygodnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia I stopnia dla części powiatów Łódzkiego.  

Pamiętajmy też o tym, że mamy ferie i sporo z nas podróżuje, najczęściej właśnie w górskie regiony - dla tych wybierających się w góry mamy radę, by przed wyjazdem sprawdzili ostrzeżenia dotyczącego innych regionów kraju. Dla przykładu, jak mocno sytuacja pogodowa może być zaskakująca wystarczy przytoczyć Podhale. W czwartek na tamtejszych drogach kierowcy utknęli w korkach spowodowanych opadami śniegu. Na zakopiance wiele aut nie mogło poradzić sobie na zaśnieżonych podjazdach. A sytuacja będzie się tylko i wyłącznie "zagęszczać" bowiem, jakinformują synoptycy, wciągu piątkowego dnia opady śniegu występować będą na obszarze Małopolski, Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Bieszczadach do 12 cm. 

- W nocy strefa opadów obejmie całą południowo-wschodnią część kraju i tam przyrost pokrywy będzie wynosił od 10 do 15 cm, lokalnie w górach do 17 cm. W sobotę opady śniegu obejmą niemal cały kraj, najmniej intensywne będą w Polsce wschodniej i północno-zachodniej. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm miejscami od Śląska po Mazury. W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę strefa odsunie się na zachód, same opady będą już mniej intensywne, a pokrywa śnieżna zwiększy swą grubość o 5 cm do 8 cm na zachodzie kraju - informują synoptycy IMGW.

Zima da osobie znać także w Łódzkiem

Szczególnie czujni powinni być mieszkańcy kilku powiatów w południowej i południowo - zachodniej części województwa. Najpierw ostrzeżenie I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dotyczy powiatów: bełchatowskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, miasta Piotrków Trybunalski, radomszczańskiego, rawskiego i tomaszowskiego. Alert obowiązuje od piątku, 20 stycznia od godziny23:00 do soboty, 21 stycznia do godz. 13:00.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, lokalnie do 20 cm. Prognozuje się także porywy wiatru do 60 km/h, które będą powodować zawieje śnieżne - informuje alert.

Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej pogody określono na wysokie 80%.

Na sobocie się jednak nie skończy. IMGW wydało także prognozę ostrzeżeń meteo. Zgodnie z tym co widzimy na opublikowanych mapach wynika, że 22 stycznia sfera ostrzeżeń o intensywnych opadach rozszerzy się już na całe województwo Łódzkie i obejmie praktycznie cały kraj. Będziemy Państwa na bieżąco informować o wydawanych alertach. Zachęcamy też do ich śledzenia na stronie IMGW, to rada zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się na zimowy wypoczynek.