wersja testowa serwisu

Znamy terminy matur i egzaminów ósmoklasisty. Szkoły będą zamknięte przez kolejny miesiąc

EWXKe0tXYAAg4q5
fot. Adam Guz/KPRM

Za nami konferencja prasowa Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojciecha Murdzka, podczas której poznaliśmy m.in. terminy matur, egzaminów ósmoklasisty i egzaminów zawodowych.

Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej poinformował, że przedłużone zostaje zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych, w tym także w szkołach wyższych.

- Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - do 24 maja - mówił Minister Edukacji Narodowej.

Piontowski zapewnił, że zarówno matury, jak i egzaminy ósmoklasisty odbędą się. Będą przeprowadzone w maksymalnym reżimie sanitarnym.

- Matura rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne - informuje Dariusz Piontkowski. - Terminy egzaminów zawodowych: 22 czerwca - 9 lipca egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2012 i 2017. 17-28 sierpnia egzamin zawodowy w formule 2019. 16-18 czerwca odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

Przewidywany jest także dodatkowy egzamin maturalny dla osób, którym nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna. Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych planowane są na początek września.

Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół wyższych?

- Proces rekrutacji będzie nieco zmodyfikowany - z uwagi na to, że terminy wyników matur będą przesunięte. Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie - mówił Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.