wersja testowa serwisu

Zniszczone krzewy bukszpanu w Parku Wiosny Ludów

DSC03032
fot. Urząd Miasta Kutno

Biuro Zieleni Miejskiej informuje, że na terenie miasta pojawił się nowy, inwazyjny gatunek motyla - ćma bukszpanowa, która atakuje krzewy. Sytuację taką obserwujemy w Parku Wiosny Ludów, gdzie w ciągu kilku dni wiele krzewów uległo zniszczeniu. W cyklu rozwojowym tego motyla występują larwy - gąsienice, których bazą pokarmową są krzewy bukszpanu. Gąsienice w bardzo krótkim czasie potrafią ogołocić z liści a nawet młodych pędów całe krzewy bukszpanu.

Miasto na terenie parku dokonało oprysku chemicznego (dwa cykle), aby chronić obwódki z bukszpanu i ograniczyć dalsze postępujące zniszczenia. W przypadku gdy zainfekowane krzewy bukszpanu nie zregenerują się, Miasto dokona nowych nasadzeń krzewów. 

W związku z tym, że motyl ten to zupełnie nowy organizm, jaki pojawił się na terenie naszego kraju, nie wykształcił się jeszcze naturalny wróg, którego bazą pokarmową mogą być gąsienice tego motyla. Dlatego zalecamy obserwować swoje krzewy, czy nie żerują tam larwy tego gatunku. Cechą wskazującą na ich obecność mogą być kokony, nici przypominające przędze lub brązowe liście. Jeżeli nie posiadają Państwo licznych okazów tego zimozielonego krzewu, zaleca się usuwanie larw ręcznie, w przypadku wielkich nasadzeń niestety musimy wesprzeć się środkami chemicznymi dostępnymi na rynku.

źródło: UM Kutno