Aromatyczny, kremowy, sycący. Zaskakuje nieoczywistym dla tej potrawy połączeniem smaków. Święcił triumfy podczas ubiegłorocznych Dożynek Województwa Łódzkiego w Spale, a w Wielkanoc króluje na stołach mieszkańców gminy Bedlno w pow. kutnowskim. Przedstawiamy idealny na święta żur ze Stanisławic.
Od dożynek, gdzie żur wygrał w konkursie „Kulinarne inspiracje Łódzkiego" w kategorii „Zupy z chałupy, to danie jest wizytówką pań z Koła Gospodyń Wiejskich Stanisławiczanki ze Stanisławic.
– Nie spodziewałyśmy się takiego sukcesu – przyznaje Marlena Bielecka z KGW w Stanisławicach. Popisowy przepis to połączenie receptury pochodzącej z pow. łęczyckiego babci pani Marleny oraz eksperymentów gospodyń ze Stanisławic. – To mama mi przypomniała, że babcia gotowała żur z zakwasem z kapusty, a my ten przepis dopracowałyśmy eksperymentując – opowiada.
Kapusta daje potrawie właściwą kwaskowość, ale swoje robią też przyrządzany przez panie z KGW zakwas na żytniej mące – koniecznie ze skórką chleba – oraz tarty chrzan i – będący dopełnieniem smaku… miód.
- To nasz sekret… - zdradza pani Marlena. Żur - podawany z puree ziemniaczanym – podbił nie tylko podniebienia komisji konkursu wojewódzkiego, ale zachwycił też komisję „Bitwy regionów" zdobywając wyróżnienie na etapie regionalnym. „Stanisławiczanki" przed tegoroczną Wielkanocą ugotowały już wiele litrów żuru, bo potrawę zamawiają okoliczni mieszkańcy. – Ale wcale nie mamy dość tego smaku, bo jest zupełnie inny, wyjątkowy – podkreśla pani Marlena.
KGW Stanisławiczanki powstało 7 lat temu. Należy do niego 16 pań. Specjalnie dla mieszkańców Łódzkiego zdradziły przepis na swój popisowy żur, który z pewnością doda wyjątkowego smaku świątecznym posiłków.
Wywar (na ok. 5 litrów wody): 3 marchwie, 3 pietruszki, seler, główka czosnku, ziele angielskie, liść laurowy, sól
Gdy warzywa będą półmiękkie, dodajemy białą kiełbasę; gdy będzie sparzona, wyjmujemy ją i odcedzamy wywar, do którego dodajemy zakwas żytni, a także (do smaku) kwas z kapusty kiszonej, świeżo starty chrzan oraz śmietanę (panie dodają śmietanę 36 procent). Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy majeranek i miód wielokwiatowy.
Żur podajemy z puree ziemniaczanym i pokrojoną w plasterki kiełbasą: ziemniaki gotujemy oddzielnie, robimy puree dodając do nich chrzan, zakwas z kiszonej kapusty oraz miód dla smaku.
Smacznego i wesołych świąt!
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego