wersja testowa serwisu

ZUS: Milion wniosków o 300 plus

20210713_100949_001

1 mln wniosków złożyli rodzice i opiekunowie w ramach programu "Dobry start". Wnioski w tym roku można składać tylko drogą elektroniczną - do 30 listopada 2021.

- W województwie łódzkim od 1 do 12 lipca złożono ponad 57 tys. wniosków o 300 plus, obejmujących świadczeniem 79,5 tys. dzieci. W samej Łodzi złożono 15,5 tys. wniosków na 20,5 tys. dzieci. Najwięcej wniosków złożono na Bałutach, bo ponad 4 tys., dla ponad 5 tys. dzieci – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Wszystkie osoby, które mają problem z poprawnym złożeniem wniosku przez internet mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS. Specjalne punkty uruchomiono m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach gmin i placówkach KRUS. Informacje na temat dyżurów ZUS, można znaleźć na stronie zus.pl, w zakładce Dobry Start. Każdy z trzech oddziałów ZUS z województwa łódzkiego informuje o tym, gdzie w najbliższym czasie znajdzie się mobilny punkt ZUS, w którym będzie można założyć profil na PUE i uzyskać pomoc przy złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus.

Dyżury ZUS - I oddział w Łodzi
Dyżury ZUS II oddział w Łodzi
Dyżury ZUS - oddział w Tomaszowie Mazowieckim

- Wnioskami o świadczenie "300 plus" od 1 lipca w ramach programu "Dobry start" objętych zostało blisko 1,5 miliona dzieci. Zainteresowanie programem jest duże, widzimy to w statystykach ZUS - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W tym roku wniosek o świadczenie "Dobry start" można złożyć tylko drogą elektroniczną, obsługą całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wypłata środków odbywać się będzie wyłącznie na rachunki bankowe. "Wniosek o świadczenie można złożyć za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia" .

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu "Dobry start" przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

ZUS obsługuje specjalną infolinię (22 290 22 02), na której można uzyskać informacje w sprawie świadczenia "300 plus". Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).